Mayoz ve Mitoz Bölünme Arasındaki Farklar

avatar

Mehmet Aslan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Doğada bulunan bütün canlı organizmalar hücrelerden oluşmaktadır. Hücre; uygun koşullarda yaşamını sürdürme yeteneğine sahip olan, canlının tüm yaşamsal özelliklerini bünyesinde barındıran en küçük yapı birimine verilen isimdir. Hücreler canlı organizmaların hayat devamlılığı için bölünmek zorundadırlar. Bu bölünmenin amacı; tek hücreli canlıların çoğalması, çok hücreli canlıların ise büyümesi ve gelişmesidir. Hücre bölünmesi canlıların sınıflarına göre; Amitoz, Mitoz ve Mayoz Bölünme olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Amitoz Bölünme tek hücreli canlılarda, Mitoz ve Mayoz Bölünme ise çok hücreli canlılarda görülmektedir. Hücre bölünmesi yaşamsal faaliyetlerin devamı için lüzumlu bir olaydır. Bu yazımızda Mitoz ve Mayoz Bölünme arasında ne gibi farklılıklar olduğuna değineceğiz. Mitoz ve Mayoz Bölünme arasındaki farlılıkları şöyle sıralayabiliriz;

Mitoz ve Mayoz Bölünme çok hücreli canlılarda görülür. Mitoz Bölünme çok hücreli canlıların vücut hücrelerinin çoğalmasını sağlarken, Mayoz Bölünme ise çok hücreli canlıların üreme hücrelerinin oluşmasını sağlamaktadır.

Mitoz Bölünme yaşamın başlangıcından yani zigot oluşumundan yaşamın sonuna kadar devam ederken, Mayoz Bölünme ise ergenlik döneminden başlayarak üreme dönemi boyunca devam etmektedir.

Mitoz Bölünme kalıtsal devamlılığı sağlarken, Mayoz Bölünme ise kalıtsal çeşitliliği sağlamaktadır.

Mitoz Bölünme vücudun bütün doku ve organlarında oluşurken, Mayoz Bölünme çok hücreli canlıların üreme organlarında oluşmaktadır.

Mitoz Bölünmede oluşan hücrelerin ömrü uzun olduğu için oluşan bu hücreler genellikle canlının gelişmesini sağlar. Mayoz Bölünmede ise oluşan hücrelerin ömrü kısa olduğu için oluşan hücreler sadece üremede etkin rol almaktadır.

Mitoz Bölünmede Krossing Over olarak adlandırılan parça değişimi söz konusu olmazken, Mayoz Bölünmede Krossing Over yani parça değişimi görülmektedir.

Mitoz Bölünme sonucu iki hücre oluşurken, Mayoz Bölünme sonucu dört hücre oluşmaktadır.

Mitoz Bölünme sırasında çekirdek ve stoplazma yalnız bir kere bölündüğü için oluşan iki hücre birbirinin aynısıdır. Ancak Mayoz Bölünme sırasında stoplazma ve çekirdek iki kere bölündüğü için oluşan dört hücre birbirinin aynısı değildir.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.