Gökyüzündeki En Parlak Yıldız

avatar

Mehmet Aslan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünyanın kuzey yarım küresinde yaşayan insanlar için en önemli yıldız şüphesiz Kutup Yıldızı’dır. Ancak bir gün yönünüzü bulmakla alakalı bir sorun yaşarsanız gökyüzünde en parlak yıldız olarak Kutup Yıldızını arama gafletine düşmeyin. Evrendeki yıldızları parlaklıklarına göre sıraladığımızda Kutup Yıldızının ilk 40’a bile girmesi neredeyse imkansızdır. Geceleri gökyüzünde çıplak gözle görülebilen yıldızlar, görülebilen parlaklıklarına göre sıralandığında gökyüzündeki en parlak yıldız Sirius’tur.

Herhangi bir yıldızın parlaklığı yaydığı ışık miktarı ile doğru orantılı, dünyamıza olan uzaklığının karesi ile ters orantılıdır. Kutup Yıldızı’nın yaydığı ışık miktarı Güneş’in ışığından 4000 kat daha fazladır. Yalnız bu kadar fazla ışık yaymasına rağmen dünyamıza çok uzakta olduğu için bize fazla parlak görünmez. Kutup Yıldızı ve Dünya arasındaki bahsettiğimiz uzaklık yaklaşık 434 ışık yılı kadar bir mesafedir. Bu uzaklık saniyede 300000 kilometre yol alan ışık ışınlarının 434 yılda ulaştığı mesafeye denk gelmektedir.

Sirius’un yaydığı ışık miktarı Güneş’in yaydığı ışık miktarından 25 kat daha fazla olduğu için gökyüzünde görünen en parlak yıldızdır. Tabi bu değerin gökyüzünde görünen pek çok yıldıza kıyasla büyük olduğu da söylenemez. Fakat Sirius gezegenimize yakın bir konumda yer almaktadır. Sirius’un Dünya’ya olan uzaklığı 8,6 ışık yılı mesafedir. Zaten kendisinden çok daha parlak pek çok yıldızdan daha fazla ışık yaymasının sebebi de bu yakınlıkta gizlidir.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.